Rektum Kanseri

Rektum kanseri nerede olur?

Rektum, dışkının anüsten atılmadan önce biriktiği kalın bağırsağın 15 cm’lik son kısmıdır. Bu kısım karın içerisindeki pelvis dediğimiz derin bölgededir.

Rektum kanseri
Rektum kanseri risk faktörleri

Risk Faktörleri

Hayvansal yağ, kırmızı et, yanmış veya füme et (mangal), şeker, hazır salam-sosis-sucuk gibi gıdaların tüketimi, şişmanlık, alkol, sigara kullanımı, ülseratif kolit gibi iltihaplı bağırsak hastalıkları, 50 yaşın üstünde olmak, erkek cinsiyet, ailede kanser hikayesi olması, kolon&rektum kanseri riskini artırır.   

Belirtiler

Dışkılama düzeninizde meydana gelebilecek ishal, kabızlık gibi değişiklikler, bağırsakların tamamen boşalmaması hissi, kanlı-sümüksü dışkılama, dışkının incelmesi, karın ağrısı, kilo kaybı gibi şikayetleriniz varsa muayene için muhakkak bir genel cerrahi muayenesi olmalısınız.  

Rektum kanseri belirtileri
Kolonoskopi

Teşhis

Rektum kanserinde, muayene ile birlikte kolonoskopi ve görüntüleme yöntemleri (MR, tomografi) teşhis için şarttır.

Tedavi

Hastalık erken bir evrede teşhis edildiyse bu hastanın ameliyatla hastalıktan kurtulma şansını arttırır. Ancak yaygın hastalıkta yaptığımız ameliyat sadece hastanın dışkılamasını sağlamak içindir.

Geç kalmayın!

Yukarıda bahsedilen şikayetleri yaşıyorsanız, ailenizde kanser öyküsü varsa, 40 yaşın üzerindeyseniz, geç kalmayın. Kolonoskopi ile erken teşhis rektum kanserinden kurtulma şansınızı arttırır.

Erken teşhis

Rektum kanseri ile ilgili tüm sorularınız için +90 516 16 40 500 numaralı ücretsiz danışma hattımızdan bize ulaşabilirsiniz