Mide Fıtığı (Hiatal Herni)

Mide Fıtığı Nedir?

Mide fıtığı, mide ile göğüs boşluğu arasındaki kas tabakasının (diafram) bir bölgesinin zayıflaması ile oluşur. Diafram, normalde mideyi göğüs boşluğundan ayıran bir bariyer görevi görür. Bu bariyerdeki oluşan açıklıktan, iç organlar (mide, bağırsak, karın zarı) yukarı yönde göğüs boşluğuna kayar. 

Belirtileri nelerdir?

  1. Göğüs ağrısı: Bazı hastalar göğüs ağrısı yaşayabilirler. Bu ağrı bazen mide asidi reflüsü (GERD) ile ilişkilidir.
  2. Mide yanması (heartburn): Mide asidinin yemek borusuna geri kaçmasına neden olur. Bu da mide yanmasına yol açar.
  3. Reflü: Mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasına neden olarak reflü semptomlarına yol açar. Yemek borusu tahrişi, öğün sonrası yanma hissi ve boğazda asit tadı bu semptomlardan bazılarıdır.
  4. Nefes darlığı: Büyük fıtıklar diaframın yukarı doğru kaymasına neden olarak nefes darlığına yol açar.

Tedavisi

Mide fıtığı tedavisi, semptomların şiddeti ve türüne bağlı olarak değişir. Hafif semptomları olan kişilerde genellikle yaşam tarzı değişiklikleri, diyet düzenlemeleri ve ilaçlarla semptomları kontrol altına alınır. Daha şiddetli durumlarda veya komplikasyonlar olduğunda, cerrahi müdahale gerekir.

Cerrahi işlem sırasında, mideyi karın içerisindeki yerine çektikten sonra diafram açıklığını, yama (polipropilen mesh) ile onarırız. Bu ameliyatları çoğunlukla kapalı yöntemle yaparız.

Konforunuzu ertelemeyin

Mide fıtığı (hiatal herni) belirtileri yaşadığınızı düşünüyorsanız veya böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız detaylı bilgi almak için +90 516 16 40 500 numaralı ücretsiz danışma hattımızı arayabilirsiniz.