Anal Fistül / Anal Apse

Anal apse tipleri

Anal apse ve anal fistül, birbiriyle bağlantılı anal bölge (makat) hastalıklarıdır.

Anal Apse: Anüs veya rektum çevresinde oluşan ağrılı bir iltihap toplanmasıdır. Genellikle anüs duvarındaki küçük açıklıklar olan anal kriptalardaki (cepçikler) tıkanmanın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Anal apsenin belirtileri şiddetli ağrı, şişlik, kızarıklık, ateş ve iltihaplı akıntıdır.

Tedavi tipik olarak apsenin cerrahi drenajını (boşaltılması) ve enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotik tedavisini içerir.

Anal apse nasıl boşaltılır

Anal Fistül: Anüs veya rektum ile anüs çevresindeki deri arasında oluşan kanaldır. Genellikle düzgün şekilde iyileşmemiş bir anal apsenin sonucudur. Semptomları kalıcı ağrı, şişlik, sertlik ve anüsün yakınındaki bir açıklıktan tekrarlayan iltihap veya kan akıntısıdır. Anal fistülün tedavisi için genellikle cerrahi müdahale gerekir. Ameliyatın amacı anormal kanalı çıkararak veya lazerle kapatarak uygun iyileşmeyi sağlamaktır.

Anal fistül nedir

Eğer anal apse veya anal fistül sorunlarından birini yaşıyorsanız +90 516 16 40 500 numaralı ücretsiz danışma hattımızı arayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz