Tiroit Kanseri

Nasıl anlaşılır?

Kadınlarda, erkeklere göre daha sık görülen tiroid kanseri bulgu verdiğinde genellikle büyümüş olarak karşımıza çıkar. Boyunda kitle, ağrılı ve zor yutkunma, nefes darlığı, ses kısıklığı, tiroid hormon seviyelerinde artma gibi bulgular, ilerlemiş kanserin habercisi olabilir.

Teşhis

Genellikle kontrollerde saptanan anormal kan tiroid hormon seviyeleri araştırılırken, tesadüfen ultrason ile görülen nodüllerden iğne yardımıyla alınan biyopsi sonucuyla teşhis edilir. Büyük çoğunluğu iyi seyirliyken nadiren hızlı yayılan, kötü seyirli tipte olabilirler.  

Tedavi

Genellikle diğer kanser tiplerine göre seyri daha iyi olan tiroid kanserlerinin tedavisi cerrahidir. Tiroid bezinin tamamının ve çevre dokulardaki bezelerin çıkarıldığı ameliyattan sonra hasta ömür boyu tiroid hormon ilacı kullanmak zorundadır. Tiroid cerrahisinden sonra nadiren de olsa ses kısıklığı, nefes darlığı, yutma/yutkunma güçlüğü görülebilir.

Tiroit kanseri konusunda detaylı bilgi için +90 516 16 40 500 numaralı ücretsiz danışma hattını arayarak bize ulaşabilirsiniz